
“Плакат нашвидкуруч”: на парканах у центрі з’явились дитячі плакати

У ніч на 19 квітня на двох будівельних парканах у центрі Харкова з’явилися художні плакати, створені дітьми: вздовж саду Шевченка зі сторони площі Свободи та в парку “Стрілка”. Поки дорослі готуються віддати свої голоси, ті, кому 18-ти ще немає, теж користуються власним правом на голос.
Плакати, створені юними художниками і художницями студії Aza Nizi Maza, розповідають про те, що їх хвилює: школу і стосунки з дорослими, вимушене співіснування красуні й чудовиська, народження “не з капусти”, віру в Бога і єдинорога, самотність і плинність та інші речі. “Не все те золото – що золото”, “Сьогодні в кубики граєшся, а завтра кубізмом займаєшся”, “Вгадай, де ковирявся?” чи “Хто ти?” – юні автори й авторки тонко іронізують і відверто ставлять питання, якими варто задаватися і дорослим.
Художньою акцією “Плакат нашвидкуруч” (або “Плакат на коленке”) відкривається дитяча програма Бієнале молодого мистецтва 2019. Куратори дитячої програми – студія Aza Nizi Maza.
Сама Бієнале розпочнеться у вересні, але організатори прагнуть завчасно залучити глядача до діалогу. Вважають: мистецтво, створене дітьми, – хороший медіум для початку розмови.
“Художники студії не лише відповідають на основну тему бієнале – “Здається, я заходжу в наш сад”, але й відмовляються від неї, – говорить куратор дитячої програми Бієнале, засновник студії Aza Nizi Maza Микола Коломієць. – Участь в акції для них – масштабна маніфестація протесту: вони гостро висловлюються про проблеми комунікації з батьками, вчителями та однолітками, звертають увагу на екологічні проблеми, руйнують усталені стереотипи та виступають із критикою самої акції та власного залучення до неї. Проте найголовніше – це те, що цей протест не мовчазний та пасивний, а бунтарський та голосний, він звертається до кожного харків’янина, як ось наприклад плакат “Ей, перехожий, ку-ку!”
Плакатні історії з’являться не лише на зазначених парканах та в інстаграмі, а й у різних куточках міста. Автори проекту запрошують долучитись до гри: “Якщо ви знайшли у місті такий плакат, сфотографували його й виклали в соцмережі – ставте тег #плакат_нашвидкуруч або @Aza Nizi Maza – та приходьте до студії за невеличким сувеніром”, – обіцяє координаторка дитячої програми Бієнале Ольга Філоненко.
Організатори нагадують: основна програма Бієнале молодого мистецтва складатиметься з робіт художників і художниць 16-35 років, і уточнюють: “Не дивуйтеся, що ми починаємо “дорослу” Бієнале – проектом із дитячої програми. Виглядає, ніби світ належить тим, кому точно більше 16-18 років: вони беруть участь у виборах, у масштабних художніх конкурсах… Але люди, які ще не досягли юридичного повноліття, так само мають право на голос – давайте спробуємо його почути”, – говорить PR-директорка Бієнале Іванна Скиба-Якубова.
Усього в акції “Плакат нашвидкуруч” узяли участь 70 учнів та учениць студії Aza Nizi Maza. Виставка складається з понад 120 робіт. Акція триватиме як мінімум до дня захисту дітей.